MERSİN DEVLET BALESİ Hakkında Tarihi Bilgi |Danskursu.net

MERSİN DEVLET BALESİ
1990 yılında kurulan Mersin Devlet Balesi, “sanatçı müdür” Erdoğan ŞanalTn dansçı kökelnli olmasının kazandırdığı özenle olgun bir topluluk konumuna gelmiştir. Topluluğun 1998 yılında gerçekleştirdiği “Ankara Turnesi”nde sergilenen temsiller, bu gerçeğin göstergelerindendir: Mersin Devlet Balesi, öteki üç kentimizdeki topluluklarla boy ölçüşecek düzey¬dedir.
Toplulukta başkoreograf olarak görev yapan Nugzar Magalaşvili, uluslar arası platformda yaratıcılığını kanıtlamış bir sanatçıdır. “Konuk Dansçı” olarak katkıda bulunan iki Gürcü sanatçının getirdiği düzeyden yararlanan ve gerçek anlamda bir “sanatsal yarış” isteğiyle performansım geliştiren dansçılarımız, Anadolu’ya açılan bu ilk kapıyı, bir bale sarayının kapısına dönüştürmeyi bilmişlerdir.
31 Türk dansçıdan oluşan topluluk, gerçekleştirdiği yurtiçi turnelerle yılda yaklaşık 50 etkinlik sergilemektedir. İzlediğimiz yapıtlara bakarak orkest¬ranın da duyarlıklı ve titiz bir yaklaşım içinde bulunduğu söylenebilir.
Bu özellikleriyle 1997 yılında gerçekleştirdiği Gürcistan turnesinde başa-rılar kazanan Mersin Devlet Balesi’nin gelişim hızındaki ivme örnektir.

Yorumları kapat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir