ÇAĞDAŞ BALE TOPLULUĞU Hakkında Tarihi Bilgi |Danskursu.net

ÇAĞDAŞ BALE TOPLULUĞU
1972 yılında Cem Erlekm ve Nildan Tuğbay tarafından kurulan “Çağdaş Bale Topluluğu”, gerçekten “Çağdaş” niteliğiyle Türkiye’nin ilk özel bale topluluğudur. Yönetmeni ve baş koreografı Cem Ertekin’dir. Dans sev¬gisinden yola çıkan ve inançla çeyrek yüzyılı geride bırakan topluluğun etkinlikleri, amatör bir ruhla ve profesyonel bir anlayışla hazırlanmaktadır. Bu başarının temelinde sadece sevgi, inanç ve ısrar değil, hiçbir biçimde kınlamayan bilinç vardır.
1979 yılında İstanbul Şehit Tiyatrosu amatör etkinlikleri arasında yer alan topluluk, sergilediği düzeyle bir yıl sonra İstanbul Belediye Konservatuarı bünyesinde çalışmaya başlamıştır. 1986 yılında konservatuarın İstanbul Üniversitesine bağlanması üzerine, bu kez konservatuann bale bölümünü oluşturmuş ve geliştirmiş, etkinliklerini “İ. Ü. Devlet Konservatuarı” adı altında sürdürmüştür. Amatör ruhla profesyonelliğin, akademik anlayışla sanatsal yaratıcılıkta sınır tanımazlık birleşiminin getirdiği verim, nitel ve nicel açıdan İstanbul’a yeni bir hava kazandırmıştır. Konservatuar bale bölümünün ve Çağdaş Bale Topluluğu’nun en parlak dönemi 1985-90 yılları arasıdır.
Topluluk 1990 yılından bu yana ise etkinliklerini, bağımsız olarak sür-dürmektedir.
Çağdaş Bale Topluluğumun kendisine ait bir dans stüdyosu bulunmakta-dır. Önde gelen başarılarından biri uygar dünyanın 29 Nisan’da kutladığı “Dünya Dans Günü”nü Türkiye’de ilk kez etkinliklerle kutlamaları (1985) ve bunun gelenekselleşmesine örnek olmalarıdır.
Kurulduğundan beri 240 dansçının sahneye çıkma olanağını bulduğu top¬luluk, 1972-98 yılları arasında 200’ü aşkın yapıt sergilemiştir.
Yaratıcı çalışmalarını selamladığımız Çağdaş Bale Topluluğu’nun koreog¬rafları arasında şu isimler sayılabilir: Cem Ertekin, Oral Yazıcı, Zeynep Tuzcular Vural, Zehra Tarım Özbal, Figen Yücel, Mustafa Kaplan, Selçuk Borak.

Yorumları kapat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir