ANKARA DEVLET BALESİ Hakkında Tarihi Bilgi |Danskursu.net

Türk balesi, Ankara Konservatuarı temeli üzerinde yükseldiği için, gelişim öncelikle Ankara Devlet Balesi’nde yaşanmış, daha sonra kurulan İstanbul, İzmir ve Mersin bale toplulukları ise genelde aynı temele dayanmışlardır. Genel müdürlük bünyesinde bulunan Ankara Devlet Balesi, hem yıldız dansçılar açısından hem de bütün halinde bir “topluluk “ olarak sıçramalı biçimde gelişim göstenniştir. Son yıllarda topluluğun yeni bir sıçramayla parlak bir dönem daha yaşadığı söylenebilir. 1996 yılından başlayarak 1998’i de kapsayan son üç yılda kurumun yükseliş içinde bulunmasının başta gelen nedenleri arasında, “başkoreograf ’ olarak görevi devralan değerli sanatçımız Fahrettin Güven’in katkıları ve Modern Dans Topluluğu’nun (MTD) sanat yönetmeni Beyhan Murphy öncülüğünde olağanüstü üret¬kenliği düşünülebilir.
1998 yılında Başkoreograf Fahrettin Güven’m (doğ: 1958-01:2001) yöne¬timi altında yeni soluklar kazanan Ankara Devlet Balesi’nin koreografları, Altan Tekin, Binııaz Aydın, Yasemin Altıoklar ve Güloya Aruoba’dır. Serap Dayıoğlu koreolojist olarak görev yapmakta, Hülya Dizmen “kordöbale” görevini sürdürmektedir.
Altan Tekin; ilk kuşak dansçılarımızdandır. Ankara Konservatuarı’nı bi-tirdikten sonra İngiltere’ye giderek Kraliyet Bale Okulıı’nda koreografı öğrenimi yapmıştır. Nevit KOdallı’nın “EBRU” bale müziğinin koreogra- fisiyle başarı kazanmış, bu yapıt Hongkong Uluslararası Festivali’nde ve Bulgaristan’da sahnelenmiştir. Sanatçının koreografisini yaptığı yapıtlar arasında “Bir Opera Yapalım”, “Camıma Burana” ve “IV. Murat” vardır.
Fahrettin Güven (1958-2001) Ankara Konservatuarı’m sınıf atlayarak bitinniş ve Ankara Devlet Balesi’ndeki solo danslarıyla başarılar kazanmıştır. İlk solo dansı “Romeo Juliet” balesindeki “Paris”tir. Ayrıca baçdansçı olarak alkışlandığı yapıtlar arasında şu klasikler vardır: Les Patinuers, Giselle, Bahçesaray Çeşmesi, Kuğular Gölü, Bir Aşk Masalı, Fındıkkıran. Binnaz Aydan (doğ. 1956), Konservatuarı bitirdikten sonra Ankara Devlet Balesi’nde solist dansçı olarak çalışmış, ilk koreografisini 1976 yılında yapmıştır. Yaratıları arasında “Bemarda Alba’nm Evi”, “İç içe”, “Duygu”, “Mozart Düet” ve “Sıfır” vardır.Nurdan Menemencioğlu (doğ. 1955), Konservatuarı bitirerek 1975 yı-lında Ankara Devlet Balesi’ne katılmış, 1978 yılında Brüksel’de Mudra Okulu’nda öğrenim yaptıktan sonra 1992’ye dek Ankara’da dansçı olarak çalışmıştır. 1992’de Modem Dans Topluluğu’nun kurucuları arasında yer alan Menemencioğlu, bu topluluklar için yaratılar hazırlamaktadır.
Serap Dayıoğlu (doğ. 1946), ülkemizin birkaç “dans yazısı” uzmanından biridir. Fenmen Bale Okulu’nda yetişmiş, İngiltere’de Benesh Koreoloji Enstitüsü’nden diploma almıştır.
Modem Dans Topluluğu’nun sanat yönetmeni ve başkoreografı Beyhan Murphy, Türkiye’de Beatrice Appleyard (Fenmen) ve Sait Sökmende ça-lıştıktan sonra İngiltere’ye gitmiş, Londra Çağdaş Dans Okulu’nda dans ve koreografı öğrenimi yapmıştır. İlk koreografısini Jumpers Danse Cora- pany için sergileyen sanatçı, 1979’da Laban Centre’nin genç koreograflar yarışmasında birincilik ödülünü almıştır. İngiltere’de 17 yıl modern dans alanında eğitmen, koreograf ve yönetmen olarak çalışmıştır. 1992’de Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkiye’ye davet edilen sanatçımız, Modem Dans Topluluğu’nun kuruluşunu gerçekleştinniştir.
Modern Dans Topluluğu, Ankara Devlet Devlet Balesi bünyesinde 1993 yılında etkinliklerine başlamış, günümüze uzanan beş yıl içinde yurtdışm- dan getirdiği konut eğitmen ve koreografların da desteğiyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Geniş seyirci kitlesine ulaşabilmek için yaptığı yurtiçi turnelerle 16 ilimizde temsiller veren MDT, Ankara’da parklarda halkla bütünleşme yolunda başarılı gösteriler gerçekleştirmiştir.
İsrail’de yapılan Uluslararası Dans Yanşması’mn galasında yer alan topluluk, Gürcistan turnesinden sonra 1995’te ABD’deki uluslararası Festival’de Türkiye’yi temsil etmiş, 1997’de “Post” adlı özgün yapıtla Kahire’de temsil vermiştir. Modem Dans Topluluğu 1998’de Almanya’nın Bonn ve Bielefeld kentlerinde yapılacak olan “Hoşgörü için Dans Festivali’ne ve Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenecek olan “Lyon Bienali”ne davet edilmiştir.
Özgün yatatıcılığı amaçlayan topluluğumuz, kendi bünyesinden yaratıcı kadro yetiştirme ilkesine bağlı kalarak Devlet Opera ve Balesi içinden yetişmekte olan eğitmen, repetitör ve koreograflara olanaklar açmakta, özendirici projeler uygulamaktadır. Bu yaklaşımın başta gelen örnekleri. 1996 yılında sahnelenen ve tümüyle Türk yaratıcılığına ağırlık veren “MDT Türk Koreografları” programı ve 1998 yılında perde açarak genç koreograflara platform sağlayan “Yeni Kuşak” çalışmalarıdır.
Modem Dans Topluluğu, ADOB sahnesinde düzenli temsiller vermekte ve tümeler yapmaktadır.

Yorumları kapat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir